PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=576175}

Strefa X

Monsters
5,7 18 020
ocen
5,7 10 1 18020
6,8 8
ocen krytyków
Strefa X
powrót do forum filmu Strefa X

Ogólnie to pomysł całkiem fajny. Skojarzyło mi się to od razu ze Stalkerem, tam też jest zakażona strefa. Niestety, mimo iż, pomysł ciekawy i nawet bohaterowie są ciekawi to w filmie czegoś brakuje.
Rozumiem, że owi obcy mają być tylko tłem a tym co jest ważne mają być nasi bohaterowie. Jednakże, chciałbym aby obecność obcych była bardziej odczuwalna, żebyśmy przez cały czas obawiali się, że oni gdzieś nagle mogą nas zaskoczyć.
Fajne na pewno jest to, że reżyser skupił się na tym co dzieje się z naszymi bohaterami, i nie pokazywał tego co dzieje się gdzieś indziej. Chodzi o fakt, że jak tam gdzieś rozmawiają, że rodziną przez telefon, czy opowiadają o swoich bliskich, to nie widzimy tych bliskich. Taki zabieg jest w sumie dobry, bo można dzięki niemu stworzyć ciekawy klimat i nie rozpraszać widzów od głównej akcji.
Także film miał potencjał, którego niestety nie wykorzystał.

ocenił(a) film na 1
albertos25

To wszystko pięknie napisane ale wystarczy napisać nuuuuudy w tym filmie nic się nie dzieje nic

ocenił(a) film na 8
albertos25

Nie, nie zabrakło moim zdaniem.
Sądzę, że współczesne kino stworzyło gotowe dania, w których z góry wiadomo co powinno się złożyć na danie główne i co na deser. A ludzie tę formę przyswoili i już nie potrafią za obiad uznać czegoś zrobionego w górach, przy ognisku.

Schematy zawierające ludzi uciekających w panice, wszystko walące się dookoła, dialogi wyraziste (bo prowadzące jakiś kluczowy wątek) a wszystko - nawiązuję do wspomnianego dania - strawne dla każdego żołądka, koniecznie z majonezem lub ketchupem. I nie ma zmiłuj...

Oglądałem rzecz początkowo z niechęcią, że znowu zobaczę produkt "dla ludu". stopniowo przekonywałem się, że opowieść schowana jest w niuansach, drobinach, zestawiane jak puzzle dostosowane dla bystrych oczu i umysłów. I kiedy to się odkryje, pojawiają się także nieoczekiwane smaki, odkrywają się zamaskowane kurtyny... A tak właśnie bywa, kiedy się jest w przyrodzie, a nie wtedy, kiedy jest to stałe bujanie się w mocno zużytych konwencjach ludzkiego myślenia.

A brak wyrazistego podsumowania uznałem za wspaniałe zwieńczenie, wskazujące, że reżyser wyczuł, że to będzie miłe do bardziej wymagającego widza, który się nie nudził... Nie staram się o złośliwość - każdy ludzki twór ma swego odbiorcę: jedni słuchają disco-polo, drudzy ciężkiego rocka, inni kwartety smyczkowe lub zespół kobziarzy...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones